It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Všichni známe dlouhé hledání vysněné pracovní pozice a nervozitu z čekání, jestli nás vůbec pozvou na pohovor. Pro lidi s lupénkou to ale může být ještě složitější: zdravotní omezení a obavy z prvního dojmu často způsobují další stres. Toho se ale můžete zbavit. Využijte naše tipy, kde si práci hledat a jak napsat dobrý životopis. Vytouženému pracovnímu místu tak budete zase o něco blíž.

Jak si se zdravotním znevýhodněním najít dobrou práci1

Hledání práce není jednoduché, možností je ale spousta. Pátrat můžete na celé řadě bezplatných webových stránek určených především pro zaměstnavatele, kteří se zajímají o zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Jedná se například o www.prace.cz, jobs.cz nebo stránky neziskových a pacientských organizací. Portál www.prace.cz nabízí dokonce možnost vložení vlastního životopisu do sekce Práce OZP (osob se zdravotním postižením). Ten je po nahrání zaslán všem zaměstnavatelům, kteří nabízejí pozici, na kterou splňujete požadavky. Bližší informace o tom, na co máte v této oblasti nárok, ve videích zde.

Cesta k dokonalému životopisu

Psaní životopisu je složitá disciplína. Na jednu stranu nemá být žádným slohovým cvičením, které by personalisty zahltilo, ale na druhou musí obsahovat co nejvíce důležitých informací. Představte si, že píšete takovou reklamu na svůj vlastní pracovní život, a soustřeďte se i na nejmenší detaily. Svoje pracovní a studijní zkušenosti zformátujte tak, aby se v nich každý vyznal – od těch nejaktuálnějších po starší.

Vyzkoušejte rady a tipy, jak napsat životopis

Nezapomeňte, že životopis neukazuje jen vaše schopnosti, ale také to, že si dokážete udržet pořádek. Jak na to:

1. Držte se rozumné struktury životopisu – pište stručně, výstižně a uvádějte jen informace, které jsou důležité pro pozici, na kterou se hlásíte. Rozsahem nepřekračujte dvě strany.

2. Začněte osobními informacemi a pokračujte postupně od pracovních zkušeností přes vzděláníosobním dovednostem.

3. Nemusíte se chlubit věcmi, které jsou už zcela běžné (například práce na počítači nebo v programu MS Word) a soustřeďte se na to, v čem opravdu vynikáte.

4. Nezapomeňte taky na správnou fotku, která o vás vypovídá. Fotka nemusí být nutně od profesionálního fotografa, ale na druhou stranu by nemusela být z vaší dovolené.

Tipy, jak napsat životopis, můžete najít na internetu nebo na profesní sociální síti LinkedIn. Využít můžete také:

  • právních poraden,
  • konzultací s úřadem práce
  • nebo organizaci Revenium, více na www.revenium.cz.

Celou řadu užitečných rad, co jste a nejste povinni o svém zdravotním stavu sdělovat svému zaměstnavateli či potenciálnímu zaměstnavateli, najdete v našem Průvodci sociální problematikou, sekce Co se stane, když… na str. 38.

Dobře napsaný životopis vám může otevřít dveře k vaší vysněné práci. Ale nezapomeňte ani na to, jakou roli hraje osobní pohovor. Rady, jak ho zvládnout, si můžete přečíst zde. Nebojte se o svojí kůži mluvit a ukázat, že se vůbec není za co stydět.

Zdroje:
1. POTMĚŠILOVÁ, Hana. Průvodce sociální problematikou – pro pacienty s lupénkou [online]. [Cit. 4. 8. 2020]. Dostupné z: https://prod.kuzeaklouby.cz/sites/kuzeaklouby_cz/files/2020-03/Lupenka_brochure%20soc.%20problematika_FINAL.pdf