It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Pokud trpíte lupénkou, chronickou kopřivkou (chronickou urtikárií), psoriatickou artritidou nebo axiální spondyloartritidou, pravidelné návštěvy u lékaře by měly být nedílnou součástí léčby. I přesto, že máte možná pocit, že už o své nemoci vše víte nebo že už se nic nového nedozvíte, nevzdávejte se možnosti otevřeně si se svým lékařem promluvit. Tempo, kterým se možnosti medicíny vyvíjejí, je neuvěřitelné a může mít pozitivní dopad i na vás. Nachystali jsme pro vás tipy, jak se na takovou konzultaci u lékaře připravit a vytěžit z ní co nejvíce pro vaše zdraví a spokojenost. 

První tip: Uvědomte si, co od léčby očekáváte

Prvním krokem k úspěšné léčbě je uvědomit si, co od léčby my sami očekáváme. Lékaři mají vlastní představu o cílech léčby a o tom, co by pro pacienta mohlo být nejlepší. Neméně důležitá je ale představa samotného pacienta. Nemějte strach říct lékaři, co od léčby očekáváte vy. Nasměrujte svá očekávání na úspěch a snažte se být otevření novým terapeutickým metodám. A myslete na to, že například v případě chronické kopřivky (chronické urtikárie) může být reálným cílem léčby úplné vymizení příznaků a kontrola onemocnění.

Druhý tip: Sdílejte

Důležité je uvědomit si, že lékař neumí číst myšlenky. Nečekejte proto, až se zeptá na vaše obtíže, ale řekněte mu o nich sami. Proto se před návštěvou lékaře zamyslete nad tím, na co byste se rádi zeptali. Přemýšlejte ale i o tom, co by mohlo být důležité pro lékaře s ohledem na stanovení nejlepšího léčebného postupu. Otevřenost je v tomto případě vždycky na místě. Nemáte třeba nějaké obtíže, svědí vás kůže nebo vás bolí klouby či záda tak, že v noci nemůžete spát? To vše jsou důvody začít se svým lékařem otevřeně mluvit. Je načase, abyste se vrátili zpět do běžného života a užívali si ho tak jako dříve. Nespokojte se s polovičatým výsledkem.

Třetí tip: Zápisník jako nenahraditelná pomůcka

Začít můžete také tím, že si pořídíte diář nebo jakýkoliv jiný zápisník, do kterého si budete zaznamenávat projevy svého onemocnění.

  • U lupénky například: jak často pociťujete bolest kůže, kdy vás trápí svědění nebo olupování šupinek kůže.
  • U chronické urtikárie: jaké jsou projevy onemocnění, z čeho se skládá váš jídelníček a pitný režim, jaké jsou vaše pohybové aktivity a případně užívané léky.
  • U psoriatické artritidy například: jak často máte při probuzení oteklé nebo ztuhlé klouby a které z nich jsou zasaženy.
  • U axiálních spondyloartritid například: kdy pociťujete bolesti zad, v jaké oblasti, jak dlouho trvá ranní ztuhlost. To všechno jsou otázky, na které je dobré mít poznamenané odpovědi. Nezapomeňte však, že důležité nejsou jen fyzické projevy onemocnění, ale i to, jak se cítíte. Jedině tak bude totiž váš lékař přesně vědět, jak se nemoc vyvíjí, a zvolí pro vás vhodnou léčbu. Zápisník pro zaznamenávání projevů lupénky a vaší léčby si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Čtvrtý tip: Dotazník, který si můžete vyplnit před návštěvou lékaře

Velmi praktickým nástrojem pro návštěvy u lékaře je vyplněný dotazník projevů a dalších obtíží spojených s konkrétní nemocí. Tyto dotazníky vám umožní si přehledně sesumírovat, jaké problémy vás trápí a také jak se onemocnění mění v čase.

Pro lidi s lupénkou je to dotazník, který měří dopad kožního onemocnění na kvalitu pacientova života, často známý jako DLQI. Můžete si ho stáhnout na tomto odkazu a vyplnit ještě před návštěvou lékaře. Dotazník se skládá z 10 otázek, odpovědi jsou bodově hodnoceny a maximem je 30 bodů. Hodnota 0 znamená, že onemocnění nemá žádný vliv na kvalitu života. Již u hodnoty 5 je však dopad na kvalitu života považován za významný a pro lékaře je to signál, že současný stav pacienta nemusí být vyhovující. Otázky je vždy třeba vyplnit za poslední uplynulý týden. Že to není podstatné, jak se cítíte? Je to přímo klíčové. Je škoda nebýt v životě spokojení tak, jak můžeme být.

Při podezření na psoriatickou artritidu si můžete vyplnit také dotazník PEST, který určuje riziko rozvoje tohoto onemocnění. Ke stažení ho najdete zde.

Pro nemocné s chronickou kopřivkou je k dispozici dotazník nazvaný UAS7 (sedmidenní Urticaria Activity Score) hodnotící počet pupenů a intenzitu svědění. Můžete si ho stáhnout na tomto odkazu. Tento dotazník představující záznam skóre aktivity urtikárie vyhodnocuje pacient sám. Týdenní přehledy pomáhají lékaři získat přehled o průběhu onemocnění, proto je důležité předložit je v rámci každé vaší návštěvy.

Buďte pozorní i k tomu, zda se psychicky cítíte dobře. K tomu můžete využít dotazník, který vychází z tzv. Zungovy sebeposuzovací stupnice deprese. Pomůže vám a vašemu lékaři zjistit, jak jste se za poslední týden cítili. Ke stažení zde.

Na co nezapomenout: Zajímejte se o nové možnosti léčby a nebojte se vzít situaci do svých rukou

Pacienti dnes mají v léčbě daleko více možností než kdykoliv předtím. Využijte šanci na spokojenější život – zajímejte se o nové posuny v léčbě a mluvte o nich s lékařem. Nebojte se přímo zeptat, zda by pro vás byly vhodné. Za to přece nic nedáte. Vytěžte z pravidelných kontrol maximum, abyste z nich odcházeli co nejvíce spokojení. Pokud vám lékař nenaslouchá a máte pocit, že s léčbou nejste spokojeni, zvažte, zda nepožádat o konzultaci jiného odborníka. Podívat se můžete do našeho seznamu specializovaných center pro léčbu lupénky a chronické kopřivky nebo těch revmatologických, kde léčí psoriatickou artritidu a axiální spondyloartritidy.

Zdroje:
1. GKALPAKIOTIS, Spyridon, HORÁČEK, Jiří, OLEJÁROVÁ, Marta et al., 2019. In: Lupénka: Informační materiál pro pacienty. Praha: Novartis.