Lupénka si věk pacienta, u kterého se objeví, nevybírá. Může vás překvapit takřka kdykoli. Nejčastěji se rozvíjí ve dvou věkových skupinách, a to od 20 do 30 a od 50 do 60 let.1 V každém věku vás mohou s lupénkou potkat jiné výzvy. Se správným přístupem ale můžete všechny životní etapy dobře zvládnout – dospívání, začátek kariéry, mateřství i stárnutí.
Lupénka zhoršuje úzkosti spojené s dospíváním
Dospívání je velmi náročné životní období, kdy se musíme vypořádat s celou řadou obtíží. Lupénka často umocňuje běžnou nejistotu a stud, které jsou s tímto věkem spojené.1 Mladílidé s lupénkou se tak například strachují o to, co si o nich myslí jejich spolužáci nebo jestli si s lupénkou najdou partnera.
Odborníci radí být od začátku upřímný ke svému okolí a nebát se o své nemoci mluvit.1 Mlčení a stud mohou vést k nejistotě, která vás může později zbytečně brzdit. Dbejte také na to, abyste svou kůži udržovali v co nejlepší kondici. Už v tomto věku si zvolte životní styl prospěšný pro vaši pokožku. Pravidelné návštěvy dermatologa, vhodná péče o kůži nebo – v případě dívek – i rady, jak se šetrně líčit, aby to pokožce neubližovalo. Více tipů pro život s lupénkou se můžete dozvědět také zde.
Lupénka na prahu dospělosti
Vysokoškolská studia, hledání vysněné kariéry a džungle partnerského života, to je jen krátký výčet toho, co v tomto životním období můžete zažívat. Dohromady s lupénkou to může být ještě těžší. Důležité je stavět na zdravých návycích2 – pravidelné cvičení pomůže jak po fyzické, tak i mentální stránce a správná dieta vás udrží v nejvhodnější kondici. Snažte se neuzavírat vůči pomoci odborníků a klidně se obraťte na profesionála. Pokud se chcete dozvědět víc o tom, jak si udržet psychickou pohodu, čtěte zde.
Na prahu dospělosti je u pacientů s lupénkou patrné zvýšené riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky, proto na sebe dávejte pozor a informujte o svých problémech lékaře.1
Mateřství a lupénka
Pokud se snažíte otěhotnět, konzultujte aktuální léčbu se svým lékařem. Některé typy léčby vám mohou stát v cestě.1 V těhotenství je lupénka často nepředvídatelná, některé ženy zažívají ústup a jiné naopak její rozšíření. Proto je důležité hledat s lékařem cestu, která vám pomůže udržet kůži v co nejlepší kondici i v průběhu těhotenství a kojení.1
Lupénka a zdravé stárnutí
S věkem se kůže stává tenčí a ztrácí pružnost, pokožka je tak náchylnější k vysušování a hůř se regeneruje, když se poškodí. Lupénka se na takto oslabené kůži
může projevovat silněji – příznaky mohou být bolestivější a nepříjemnější. I proto je důležité vyhýbat se jejímu poranění a pečovat o ni každý den. Tipy, jak udržet kůži hydratovanou, se můžete dočíst zde.
Stárnutí pokožky je komplexní proces, který ovlivňují interní a externí faktory. Vědět, jak na ně, vám pomůže vyrovnat se i se stárnutím pokožky snadněji. Jedná se například o následující:
- Externí faktory:
- Vystavení slunečnímu záření. Sluneční záření urychluje stárnutí kůže, především oblasti, které jsou mu vystaveny pravidelně, jako jsou obličej, krk a paže. Pokuste se tedy vyhýbat rizikovému slunečnímu záření a používejte pro svou kůži bezpečné opalovací krémy vhodné pro lupénku.3
- Kouření a alkohol. Kouření poškozuje schopnost regenerace pokožky, alkohol zase škodí přirozenému obrannému systému. Oba tyto zlozvyky přispívají ke zhoršení projevů lupénky, proto se jim pokuste vyhnout.4
- Interní faktory:
- Genetické faktory. Hrají ve stárnutí pokožky důležitou roli. Záleží
na individuálních dědičných vlastnostech jako například schopnosti regenerace a hojení.5 Rada je ale pro všechny lupénkáře stejná: Vyhýbejte se spouštěčům, které mohou lupénku nastartovat nebo zhoršit. Například stres má na její projevy velký vliv. Jak proti němu bojovat, se můžete dočíst zde. Myslete na to, že při stárnutí se může kůže každého chovat trochu jinak a je důležité nastavit si s lékařem svůj vlastní režim, jak o ni pečovat.
- Genetické faktory. Hrají ve stárnutí pokožky důležitou roli. Záleží
Kůže vyžaduje v každém věku jinou dávku pozornosti a péče, pokud si ale nastavíte svoji léčbu a životní styl správně, dá se dobře zvládnout. Individuální péče je základem úspěšného boje s lupénkou, a proto se nebojte se svými problémy svěřit lékaři, který vám může nabídnout další metody léčby a doporučit vhodný režim.
Nezapomínejte také na to, že lupénka není jen onemocněním kůže.6 Na první pohled se může zdát, že psoriatická artritida se týká jen starších, protože postihuje klouby, ale není tomu tak. Může se totiž rozvinout až u 4 z 10 lidí s lupénkou;6 více si o ní můžete přečíst zde.