Zánětlivá bolest zad je hlavním příznakem axiálních spondyloartritid.1 Člověk ji často pociťuje v klidu, může ho budit brzo nad ránem a nutí vstát a rozhýbat se. Ústup bolestí zad po rozcvičení je pro zánětlivou bolest zad charakteristický, ale problémem je, že jen rozhýbat se není z dlouhodobého hlediska dostačující pro zabránění či oddálení vzniku trvalých změn na páteři.2 Zásadní je proto zjistit toto onemocnění včas a nasadit nejvhodnější léčbu, která zamezí nebo omezí trvalé poškození. Existuje několik skupin léků – nesteroidní antirevmatika, syntetické chorobu modifikující léky a biologická léčba. Všechny typy léků je nutné kombinovat také s pohybovou terapií.3
Pohyb ulevuje od bolesti
Cvičení je přirozenou reakcí na bolest zad, a navíc pomáhá se ztuhlostí, kterou mohou pacienti také pociťovat. Nejdůležitějším krokem je návštěva specialisty, který vám ukáže, jaké pohyby jsou pro vás vhodné a jak si pohybovou aktivitu správně nastavit. Nenechávejte si cvičení jen na návštěvu na rehabilitaci, ale naučte se je dělat i doma – alespoň jednou nebo dvakrát denně po dobu 20 minut.4
Vyberte si pohyb, který je vám příjemný
Pokud se například necítíte dobře na skupinových cvičeních nebo nefandíte plavání, zkuste něco, co můžete dělat sami doma, jako třeba pilates nebo jógu. Popřemýšlejte, jak si upravit každodenní režim, abyste měli co nejvíc přirozeného pohybu. Den raději vyplňte kratšími procházkami, a pokud máte sedavé zaměstnání, zkuste si upravit pracovní prostor tak, abyste neseděli s ohnutými zády.1
Léky proti bolesti a zánětům
Pokud nemoc pokročila a v klidových chvílích máte stále bolesti a pociťujete ztuhlost, je čas na farmakologickou léčbu. Běžně se používají tyto skupiny léků:
1. Nesteroidní antirevmatika1
Hrají v léčbě axiálních spondyloartritid zásadní roli. Tlumí akutní bolest, a pokud jsou podávána pravidelně, mají protizánětlivé účinky. Dle klinických studií navíc zpomalují postup nemoci a srůstání obratlů.
Tyto léky nejsou návykové, ale při dlouhodobém užívání mohou mít určité nežádoucí účinky – proto je důležité, aby vhodnou léčbu nastavil váš lékař a přihlédl také k vašemu celkovému zdravotním stavu a případným dalším onemocněním, která vás trápí. Pokud jsou tyto léky užívány dlouhodobě, lékař je může kombinovat také s léky na ochranu žaludeční sliznice, tzv. inhibitory protonové pumpy.
Při bolestech kloubů a úponů uložených v podkoží je možné využít také lokální antirevmatika ve formě gelu, masti nebo náplasti.
2. Syntetické chorobu modifikující léky1
Tyto léky se u spondyloartritid nepoužívají tak často jako například nesteroidní antirevmatika. Neovlivňují změny v oblasti páteře a součástí jejich bezprostředního účinku není tlumení bolesti. Mohou všakvelmipozitivně ovlivnit záněty kloubů na končetinách či úponů a také mohou zmírnit některé mimokloubní zánětlivé projevy, například v oblasti očí.
Efekt těchto léků nastupuje pomalu, ale je dlouhodobý a přetrvává i nějakou dobu po vysazení. Novou skupinou jsou tzv. cílené syntetické chorobu modifikující léky. Jejich výhodou je vnitřní užíváníve formě tablet, nikoliv v podobě injekcí. Léků z této skupiny existuje více a volba konkrétního léku je v rukou ošetřujícího revmatologa, který poté sleduje účinnost a bezpečnost dané léčby pro pacienta.
3. Biologická léčba1
Je nejmodernější a v současné době také nejúčinnější metodou léčby zánětlivých revmatických onemocnění. Podává se v nejtěžších případech a cíleně blokuje tvorbu zánětu. Podává se injekčně ve formě nitrožilní infuze nebo podkožní injekce.
Tato léčba ovlivňuje imunitní reakce a může částečně oslabovat obranyschopnost těla – proto je dobré dávat si pozor na virové či bakteriální infekce a nevystavovat se rizikovým situacím, pokud je to možné. Další detaily si můžete přečíst v pacientské brožuře zde.
Spondyloartritida je závažné onemocnění, které vás může omezovat v každodenním fungování. Je třeba obtíže řešit co nejdříve a včas nasadit vhodnou léčbu. Ta vyžaduje od pacienta, aby zůstal věrný svým lékům i správně nastavenému pohybu.
Zdroje:
1. OLEJÁROVÁ, Marta. Neradiografická axiální spondyloartritida. Praha: Novartis, 2020.
2. HUŠÁKOVÁ, M. a LEVITOVÁ A. Bechtěrevova nemoc: Návod na aktivní život a průvodce cvičením. Praha: Grada, 2018.
3. Informace o lécích dle ww.sukl.cz; datum přístupu července 2021.
OLEJÁROVÁ, M. Bechtěrevova nemoc. Čtení o nemoci egyptských faraonů, Karla Čapka i vaší. Praha: Mladá fronta, 2011.