Kůže je na psychicky vypjatá období a stresové situace velmi citlivá. Proto je boj s lupénkou v období pandemie ještě o něco náročnější než obvykle.1 Některé typy léčby navíc nemusí být při nákaze koronavirem zcela vhodné, zvlášť s přihlédnutím k dalším rizikovým faktorům.2 Pokud tápete nad tím, zda jsou lidé s lupénkou choulostivější na koronavirus nebo jaký vliv může mít očkování na léčbu, čtěte dál.
Co dělá koronavirus s vaší lupénkou
Aktuálně dostupná data zatím nepotvrzují, že by bylo onemocnění koronavirem pro lidi s lupénkou jiné nebo nebezpečnější.3 Přesto Mezinárodní rada pro psoriázu upozornila na možný dopad pandemie v poskytování péče pacientům s lupénkou – doporučuje zvážit rizika související s odložením nebo přerušením léčby.3 Existují dva typy léčebných postupů, na které může mít infekce koronavirem větší vliv. Pokud jednu z níže uvedených terapií podstupujete, měli byste si dávat o něco větší pozor a konzultovat vhodný postup s lékařem.
- Konvenční imunosupresivní terapie tlumí reakci imunitního systému a pomáhá potlačit projevy lupénky. U pacientů, kteří se nakazili koronavirem, odborníci mohou doporučit imunosupresiva vysadit a přejít na jiný způsob léčby.2 Vhodný postup vždy konzultujte s lékařem.
- Biologická léčba je moderní typ léčby, který cílí na specifické části imunitního systému spojené s příznaky lupénky. Dosud neexistuje dostatek dat, která by jasně ukazovala na doporučení ukončit biologickou léčbu při infekci koronavirem. Její přínosy a rizika by se dle odborníků měly řešit individuálně s každým pacientem na základě jeho zdravotního stavu.2 Jak postupovat, konzultujte se svým lékařem.
K léčbě je třeba u každého pacienta přistupovat individuálně a přihlédnout také k rizikovým faktorům, jako jsou vyšší věk, kardiovaskulární onemocnění, hypertenze, plicní onemocnění, cukrovka, rakovina a další.2
Jak reaguje lupénka s očkováním
Odborníci doporučují očkování proti covidu-19 i pacientům s lupénkou a psoriatickou artritidou. V současné době neexistují žádné důkazy o tom, že by vakcína zhoršila stav lupénky. Podle dostupných dat jsou pro osoby s lupénkou lepší vakcíny založené na principu RNA mediátorů. Jiné očkovací látky, obsahující oslabený virus, mohou totiž špatně reagovat s některým typem léčby.4
Konečné rozhodnutí, zda se nechat, či nenechat očkovat, je osobní – měli byste zvážit všechny dostupné informace a prodiskutovat je se svým lékařem.4 Stejně tak se ptejte na nové možnosti léčby a nepodceňujte zhoršení stavu své pokožky.