Lupénka je neinfekční, zánětlivé onemocnění způsobené přehnanou reakcí imunitního systému, která poškozuje kůži a projevuje se řadou dalších příznaků.1Mezi typické příznaky patří zarudnutí, svědění a zduření kůže. Nejvýraznějším projevem bývá výrazné odlupování kožních buněk, nazývané také jako šupinatění. Šupiny na kůži vznikají zrychleným množením povrchových buněk kůže, které dostatečně nedozrávají a následně se předčasně odlupují. Kožní buňky se v místech výskytu lupénky obměňují až 7× rychleji, než je tomu u zdravé kůže.1 Mezi nejčastější projevy lupénky můžeme zařadit tyto:
- Červené skvrny pokryté bílými šupinami1
Typickým příznakem lupénky jsou červené skvrny pokryté bílými šupinami. Nejčastěji se vyskytují na kolenou, loktech a ve kštici neboli vlasové pokožce hlavy. Postižena však může být například i tvář, hřbety rukou či jiné viditelné části těla.
- Postižení nehtů1
Lupénka nehtů postihuje přibližně 40–80 % pacientů trpících lupénkou. Nehty mohou mít nepravidelný povrch s dolíčky, mohou se třepit nebo se snáze rozpadají. Mohou se objevit také barevné změny na nehtu či pod nehtem. Pacienti s postižením nehtů jsou náchylnější k rozvoji postižení kloubů, které je nazýváno psoriatická artiritida, více v sekci Psoriatická artritida.
- Svědění, pálení a bolestivost1
Vedle viditelného postižení lupénkou se objevují také nejvíce obtěžující projevy, jako je svědění, pálení a bolestivost. Jejich míra se odvíjí od závažnosti lupénky. Mohou narušovat každodenní aktivity pacienta, často však mají negativní vliv i na klidný spánek. S účinnou léčbou mohou být tyto projevy tlumeny nebo zcela potlačeny.
- Postižení dlaní a chodidel1
Můžeme se také setkat s lupénkou na rukou a nohou. Tato forma lupénky je méně častá a objevuje se především na dlaních a chodidlech. Může přinášet značné obtíže při běžných denních činnostech, při práci, například na počítači. Nepříjemná může být i při chůzi a kontaktu s ostatními lidmi.
Většina pacientů, až 80 %, trpí formou ložiskové lupénky, jejímiž typickými projevy jsou červené bolestivé skvrny na kůži, často doprovázené svěděním.1 Průběh nemoci se může u každého pacienta lišit, a proto je především potřeba veškeré své obtíže konzultovat s dermatologem. Co očekávat od setkání s lékařem a jak se na něj připravit, najdete v sekci Efektivně u lékaře. Více informací o dostupných možnostech léčby a na co máte v léčbě lupénky nárok, v sekci Možnosti léčby.
Reference:
1. GKALPAKIOTIS, Spyridon, HORÁČEK, Jiří, OLEJÁROVÁ, Marta et al., 2019. In: Lupénka: Informační materiál pro pacienty. Praha: Novartis, s. 5–6.