It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Lupénka není jen onemocněním kůže, ovlivňuje také psychickou pohodu – kožní projevy nemoci totiž mohou přitahovat pohledy okolí. Lidé s lupénkou se tak mohou cítit nesví a zažívat pocity úzkosti, které jim brání naplno se zapojit do společenského života. Úzkost a stres pak mohou negativně ovlivnit stav jejich kůže. Dostávají se tedy do začarovaného kruhu, ze kterého ale existuje cesta ven. Poradíme vám, jak se zase dostat do pohody.

Nežijte život s tajemstvím – otevřete se svému okolí

Lidé s lupénkou často potvrzují, že se jejich životní styl a kvalita života po příchodu nemoci naprosto změnily – přestali si užívat svoje koníčky a vzdálili se svým blízkým. Pokoušet se ale lupénku skrývat není cestou – její utajování může vyvolat zbytečné napětí a úzkosti z možného odhalení.1 Úplná otevřenost k celému okolí je velmi účinným nástrojem, jak se od psychického tlaku z nemoci osvobodit. Vysvětlete svým přátelům a kolegům, jak se věci mají a proč vás lupénka trápí. Podstatnou součástí psychické pohody je přijetí sebe samého a uvědomění si, že nejsme jen naše kůže.

Aktivity, které vás dostanou zase do pohody

Najděte si chvíli sami pro sebe beze strachu z odhalení vaší nemoci. Zamyslete se, proč se někdy necítíte kvůli lupénce dobře – pomůže vám to lépe pochopit vnitřní úzkosti a strach blokující váš každodenní život.2 Začněte si znovu užívat aktivity, u kterých můžete vypnout a nepřemýšlet nad tíhou života s lupénkou. Uvědomte si, že nemoc nemusí být koncem „normálního života“. Vyzkoušejte například:

  • pravidelný pohyb nebo
  • uklidňující techniky jako meditace a dechová cvičení.

Pravidelný pohyb je pro člověka s lupénkou dobrý v mnoha ohledech. Fyzická aktivita zlepšuje psychiku a také stav vaší kůže. Dávejte ale pozor na sporty, u kterých se hodně zapotíte. Zvolte spíš pohyb, který si můžete nastavit podle sebe, například běh, procházky, jízdu na kole, tanec nebo kliky. Cvičení, kde si odíráte kůži, jako třeba sedy-lehy na podlaze, raději vynechte.3 Pravidelným pohybem si zároveň udržíte vhodnou tělesnou hmotnost. Obezita totiž pacientům s lupénkou neprospívá, zvyšuje rizika zdravotních komplikací a zhoršuje výsledky léčby.4 Vyzkoušet můžete i uklidňující metody dýchání a meditaci, které mohou otevírat novou perspektivu, uvolnit stres a napětí a odvést mysl na klidnější místo.

Naučte se reagovat na nemístné komentáře okolí

Průvodním příznakem nemoci jsou kožní šupiny, které mohou vzbuzovat dojem infekčního onemocnění. Právě kvůli tomu mohou lidé trpící lupénkou zažívat šikanu a výsměch. Proti takovým reakcím je dobré se bránit racionálním informováním a pro případy nouze mít po ruce připravenou krátkou trefnou větu k vašemu zdravotnímu stavu.5 Když někdo zírá na vaši lupénku, můžete říct například: „Lupénka, ale neboj, není to přenosné. Teď zrovna mám horší období, tak mě to trochu mrzí, ale doufám, že to zase bude lepší.“6

Zeptejte se lékaře na další možnosti léčby

Stav psychické nepohody může přerůst v deprese – v takových případech vyhledejte odbornou pomoc.7 Více o depresích spojených s lupénkou si můžete poslechnout v našich videích tady. Pro pacienty s kožními obtížemi je k dispozici také dotazník k posouzení přítomnosti deprese, vyplnit si ho můžete zde.

Psychika je důležitou součástí vašeho zdraví. Pokud cítíte, že je situace příliš intenzivní a není vám dobře, obraťte se na psychologa. Není se za co stydět.8 Mluvte o dopadu lupénky na váš život s lékařem a zeptejte se ho na všechny možnosti léčby.

Zdroje:
1. Psoriasis (young people) [online]. [Cit. červen 2020]. Dostupné z: https://healthtalk.org/psoriasis/emotions-mental-health-and-having-psoriasis-overview
2. Psychological effects of psoriasis [online]. [Cit. červen 2020]. Dostupné z: https://dermnetnz.org/topics/psychological-effects-of-psoriasis/
3. WebMD. Exercise Benefits, Challenges With Psoriasis [online]. [Cit. prosinec 2020]. Dostupné z: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/features/exercise-psoriasis
4. GKALPAKIOTIS, Spyridon a kol. Lupénka. Informační materiál pro pacienty. Praha: Novartis, 2019, s. 29–30.
5. PAGÁN, C. How To Cope With The Psychological Effects of Psoriasis [online]. 25. 1. 2020 [cit. červenec 2020]. Dostupné z: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/dealing-with-psoriasis
6. HEIDER, D. Pacient Support Program – psoriasis. Praha: Novartis, 2021.
7. GKALPAKIOTIS, Spyridon a kol. Lupénka. Informační materiál pro pacienty. Praha: Novartis, 2019, s. 21–22.
8. WebMD. Exercise Benefits, Challenges With Psoriasis [online]. [Cit. prosinec 2020]. Dostupné z: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/features/exercise-psoriasis.