Lupénka neboli psoriáza je zánětlivé onemocnění, které se nejzřetelněji projevuje na kůži, nehtech a ve vlasech. Jedná se ovšem o zdravotní problém celého organismu, což dokazuje množství přidružených onemocnění. V České republice lupénkou trpí až 300 tisíc lidí, na světě dokonce více než 125 milionů.1-2
Lupénka je způsobena přehnanou reakcí imunitního systému, kdy se kožní buňky množí až 7× rychleji než u zdravé kůže. Proto jsou typickým příznakem lupénky červené skvrny na těle pokryté suchými šupinkami. Postiženy mohou být také nehty nebo dlaně a chodidla. Nepříjemnými projevy lupénky mohou být i bolest, pálení a svědění kůže.1 Více v článku Projevy lupénky.
Lupénka postihuje pacienty jakéhokoli věku. Předpoklady pro vznik lupénky jsou částečně dědičné. Vliv na propuknutí tohoto onemocnění může mít i stres, přehnaná fyzická námaha, infekce nebo zranění. Vyprovokovat nebo zhoršit ji mohou také některé léky nebo nevhodný životní styl zahrnující kouření a nadměrnou konzumaci alkoholu. Lupénku doposud není možné úplně vyléčit, ale díky současné medicíně se její projevy dají výrazně zmírnit nebo zcela potlačit.1 I proto se vyplatí sledovat novinky v léčbě, o možnostech léčby hovořit se svým ošetřujícím lékařem a nespokojit se s polovičatým výsledkem. Další informace v sekci Efektivně u lékaře a Možnosti léčby.
Lupénka se, jak bylo již zmíněno, neomezuje pouze na projevy na kůži, ale je spojena s celou řadou přidružených onemocnění, jako jsou záněty kloubů a šlach – psoriatická artritida, cukrovka, deprese nebo onemocnění srdce. Z toho důvodu se můžeme setkat také s termínem psoriatická nemoc, který naznačuje potřebu komplexního přístupu k léčbě psoriázy a jí přidružených onemocnění.3 Projevy lupénky proto můžeme najít jak na kůži, tak i ukryté pod ní. Další informace v článku Přidružená onemocnění.
Reference:
1. GKALPAKIOTIS, Spyridon, HORÁČEK, Jiří, OLEJÁROVÁ, Marta et al., 2019. Život s lupénkou. In: Lupénka: Informační materiál pro pacienty. Praha: Novartis, s. 5–6.
2. DROZENOVÁ, Helena, 2008. Lupénka. Olomouc: Solen, č. 2(3), s. 121–125.
3. FARLEY, E. et al., 2011. G Ital Dermatol Venereol. Feb; 146(1): 9–15.